Girişimci için lüks…

EntrepreneurSon zamanlarda çok popüler olan bir konu: Girişimcilik! Önceleri bir fikrimiz olsa da kolay yoldan para kazansak diye düşünenlerin yerini şimdilerde fikrimiz var ama paramız yok, yatırımcı lazım diyenler almış durumda. Her ne kadar genlerimizde dolaşan çılgın özgüven sayesinde, ne doğru dürüst bir iş planı hazırlamayı, ne ürünümüzü dışarıda test etmeyi, ne de şirketimizi/iş modelimizi doğru değerlemeyi beceremiyoruz. Bu da fon ya da yatırımcı bulma süreçlerimizi zorlaştırıyor. Bu nedenledir ki, “Yetenek Sizsiniz” tadında “Dragons Den” benzeri yarışmalar düzenleyip firmaların reklamını yapmaktan ileri götüremiyoruz. Oysa yola çıkarkenki amaç, girişimcilerle yatırımcıları buluşturmaktı.

Girişimcileri, yatıcımcılar, girişim evleri veya diğer girişimcilerle buluşma noktasında önemli noktalardan biri de girişimcilikle ilgili düzenlenen organizasyonlar. Bir sürü başarılı girişimci ve yatırımcının bir araya geldiği lüks otellerdeki etkinliklerden bahsediyorum. Özellikle lüks oteller dedim çünkü bazı girişimciler için bu organizaysonlara katılmak gerçekten lüks kaçabiliyor. Katılım bedelleri dolar ve euro larla telaffuz edilirken, katılmak için içi giden bir sürü kişi teselli olarak online yayınlardan takip etmeye çalışıyor. Yayın yeterli derecede iyi olur ise ancak konuşmaları dinleyebiliyor fakat herhangi biriyle tanışma fırsatından mahrum kalıyorlar.

dolar-gune-1-932-tl-euro-2-5693-tl-den-basladi-4941555_1626_o

Peki burada çözüm ne?

Aslında çözüm katılamayan girişimcilerin kendilerinde bitiyor. Girişimciliğin belki de ilk derslerinden birini alıp o kadar da şanslı olmadığınızı anlamalısınız. Şayet bahsi geçen organziasyonlara katılmak için yeterli bütçeniz yoksa, kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmek için kendinizden başka dostunuz yok. Eğer gerçekten ürününüze güveniyor ve birilerinin dikkatini çekebileceğini, para kazanacağınızı düşünüyorsanız bunun için daha çok çalışarak ileride sahnede olmak için hırslanabilirsiniz. Ancak karamsarlığa kapılırsanız, zaten girişimcilik için yeterli motivasyonunuz yoktur ve ne kadar erken dönerseniz o kadar az zararla ama bir o kadar tecrübeyle bu işten çıkarsınız.

77979722-87e3-430f-b0a1-29933dfa2782

Bir konuda gerçekten haklısınız. Organizasyon katılım ücretleri gerçekten yüksek. Bu sizin suçunuz değil elbette. Sonuçta organizasyonu yapan da hayır için yapmıyor ve para kazanmayı amaçlıyor. Burada sorulması gereken soru şu: Milyon dolarlık sponsorlar organizasyonu karşılarken veya karşılaması gerekirken, zaten zar zor 3-5 kuruş kazanmaya çalışan girişimciden yüzlerce dolar/euro istemek doğru mu?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s